Pipelife 070137Art.nr: 2810037
Avloppsrör
utan muff
Beskrivning
Art.nr: 2810037Avloppsrör på 3 m utan muff. Tillverkad i materialet polypropylenplast. Med rörande anslutningar, trycklös tryckklass, en väggtjocklek på 1,8 mm och 50 mm:s utvändig rördiameter. Levereras med tätningsringar.
355 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Fler än 10 st i lager | Skickas tisdag, 7 apr.
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 2810037Avloppsrör på 3 m utan muff. Tillverkad i materialet polypropylenplast. Med rörande anslutningar, trycklös tryckklass, en väggtjocklek på 1,8 mm och 50 mm:s utvändig rördiameter. Levereras med tätningsringar.
Produktinformation
Pipelife 070137 är ett avloppsrör på 3 m utan muff. Tillverkad i materialet polypropylenplast. Röret har en grå färg i samtliga dimensioner och är anpassat till det nordiska klimatet. Med rörande anslutningar, trycklös tryckklass, en väggtjocklek på 1,8 mm och 50 mm:s utvändig rördiameter. Levereras med tätningsringar. Grå inomhus-PP lämpar sig bäst vid installationer i småhus eller för ingjutning i betongbjälklag.
Egenskaper
Medföljande tillbehör
Egenskaper
- Material: Polypropylen (PP)
- Anpassat till det nordiska klimatet
- Grå färg i samtliga dimensioner
- Kombinationssystem för gummiringstätning
Medföljande tillbehör
- Tätningsringar
| Tekniska data: | |
| Längd | 3000 mm |
| Nominell innerdiameter | DN 50 |
| Väggtjocklek | 1,8 mm |
| Utvändig rördiameter | 50 mm |
| Dimension | 50 mm |
| Anslutning 1 | Rörande |
| Anslutning 2 | Rörande |
| Antal tätningsringar, skjutmuff | 0 |
| Medium temperatur: | 0-80 °C |
| Rörfärg | Grå |
| Tryckklass | Trycklös |
| Utförande | Grå |
Material PP
Färg Grå
EAN 7033730701377
RSK-nummer 2832016
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
