Gratis frakt över 999 kr*

Frico 127-22BArt.nr: 2819322

Frico
Kamrörsradiator
230 V, 500 W, sandfylld
Beskrivning
Art.nr: 2819322
Kamrörsradiator som är avsedd för tuffa miljöer, och är godkänd för våta utrymmen samt brandfarliga rum. De grova kamflänsarna ger stor värmeavgivande yta och gör radiatorn kompakt.
Prisjakt
PriceRunner
5 461 kr
Inkl. moms
8 st i lager | Skickas inom 24 timmar!
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 2819322
Kamrörsradiator som är avsedd för tuffa miljöer, och är godkänd för våta utrymmen samt brandfarliga rum. De grova kamflänsarna ger stor värmeavgivande yta och gör radiatorn kompakt.

Produktinformation

Frico 127-22B är en kamrörsradiator som är avsedd för tuffa miljöer, och är godkänd för våta utrymmen samt brandfarliga rum. De grova kamflänsarna ger stor värmeavgivande yta och gör radiatorn kompakt. Försedd med skyddsgaller vilket ger högre säkerhet. Radiatorn kan användas i exempelvis tvätterier och och mejerier tack vare det våtrumssäkra utförandet. Andra lämpliga användninsområden är i är klädskåp, omklädningsrum och cykelförråd. Frico 127-22B är dessutom sandfylld och kan användas i brandfarliga rum. Återställbart överhettningsskydd täcker hela radiatorns längd. Kamrörsradiatorn är skyddad mot överhettning även om bara en del av den övertäcks. Radiatorn skall monteras fast, horisontellt på vägg med överhettningsskyddet på apparatens översida. Godkänd av SEMKO samt CE-märkt.
  • Godkänd för montage i brandfarliga rum
  • Godkänd för våtrum
  • Med överhettningsskydd
  • Kompakt och robust design
  • Färg: Grön
Tekniska data: 
Värmeffekt500 W
Spänning230 V
KapslingsklassIP44
Höjd180 mm
Bredd980 mm
Djup185 mm
Vikt10,9 kg

EAN 7393410207637

E-nummer 8565202

Tillverkare 

Tillverkares postadress 

Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information

5,0/ 5
3 omdömen
Anders Kruse, 30 september
5,0
Stabil konstruktion.
kund, 31 augusti
5,0
Perfekt med en sandfylld kamrörsradiator i hönshuset. Godkänt för dammiga utrymmen.
Mia Gustavsson, 13 oktober
5,0
Detta kamrörselement är typ de ända som är oki att ha i ett hönshus, tyvärr lite väl dyrt, men jag hoppas de håller länge. Köpte till en termostat Frico KRTV19 Termostat med utvändigt vred, 0-40°C. Med dessa två fick jag en komplett lösning som fungerar i hönshuset. Min tanke är att hålla typ 10-15 grader där inne, för att hålla nere fuktnivån. Jag hade egentligen önskat ett lite kortare element, men de här fungerar. Har byggt ett nät över, av vanligt kompostgaller, för att dom inte ska sätta sig på elementet. Känns bra än så länge.

Rekommenderat