Hansgrohe Pulsify S 260Art.nr: 4080670
Duschhuvud
260 mm, eco
Beskrivning
Art.nr: 4080670Med Pulsify 260 huvudddusch med två stråltyper och vägganslutning revolutionerar hansgrohe än en gång duschupplevelsen. Den härliga vattenupplevelsen med PowderRain ger dig exakt det du vill: möjlighet att både spara på vatten och njuta av duschen.
6 423 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Skickas om 7-8 dagar
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4080670Med Pulsify 260 huvudddusch med två stråltyper och vägganslutning revolutionerar hansgrohe än en gång duschupplevelsen. Den härliga vattenupplevelsen med PowderRain ger dig exakt det du vill: möjlighet att både spara på vatten och njuta av duschen.
Produktinformation
Vattenbesparande regndusch: 260 mm huvuddusch EcoSmart med vägganslutning och PowderRain-stråle
Med Pulsify 260 huvudddusch med två stråltyper och vägganslutning revolutionerar hansgrohe än en gång duschupplevelsen. Den härliga vattenupplevelsen med PowderRain ger dig exakt det du vill: möjlighet att både spara på vatten och njuta av duschen. Det är tack vare hansgrohes EcoSmart-teknik som begränsar vattenförbrukningen till högst 9 L/min, även vid högt vattentryck. Strålskivans påfallande nya design i modernt grafitgrått är estetiskt tilltalande. Den vittnar klart och tydligt om att vi på hansgrohe fokuserar på människan.
De ringformade strålmunstyckena påminner om vattnets lätta rörelser. PowderRain-strålen sveper in dig i en kokong av tusentals små fina vattendroppar, medan Intense PowderRain-strålen sköljer noga ur allt schampo. En kulled säkerställer att den 260 mm breda huvudduschen anpassar sig perfekt till de aktuella rumsförhållandena och dina personliga behov (10-30°). Den tidlösa, runda designen och det utmärkta utförandet i beprövad hansgrohe-kvalitet gör Pulsify till en perfekt komponent – oavsett hur din badrumsmiljö ser ut.
Smarta detaljer ger bestående njutning
FastDrain-funktionen minskar behovet av rengöring: den begränsar droppandet efter att man duschat. Tack vare QuickClean-tekniken kan man få bort kalk genom att helt enkelt torka av silikonnopporna på duschhuvudet. Den blanka kromytan med sin permanenta glans är också ett populärt val och är lätt att rengöra. Huvudduschen håller sig snygg länge.
Med Pulsify 260 huvudddusch med två stråltyper och vägganslutning revolutionerar hansgrohe än en gång duschupplevelsen. Den härliga vattenupplevelsen med PowderRain ger dig exakt det du vill: möjlighet att både spara på vatten och njuta av duschen. Det är tack vare hansgrohes EcoSmart-teknik som begränsar vattenförbrukningen till högst 9 L/min, även vid högt vattentryck. Strålskivans påfallande nya design i modernt grafitgrått är estetiskt tilltalande. Den vittnar klart och tydligt om att vi på hansgrohe fokuserar på människan.
De ringformade strålmunstyckena påminner om vattnets lätta rörelser. PowderRain-strålen sveper in dig i en kokong av tusentals små fina vattendroppar, medan Intense PowderRain-strålen sköljer noga ur allt schampo. En kulled säkerställer att den 260 mm breda huvudduschen anpassar sig perfekt till de aktuella rumsförhållandena och dina personliga behov (10-30°). Den tidlösa, runda designen och det utmärkta utförandet i beprövad hansgrohe-kvalitet gör Pulsify till en perfekt komponent – oavsett hur din badrumsmiljö ser ut.
Smarta detaljer ger bestående njutning
FastDrain-funktionen minskar behovet av rengöring: den begränsar droppandet efter att man duschat. Tack vare QuickClean-tekniken kan man få bort kalk genom att helt enkelt torka av silikonnopporna på duschhuvudet. Den blanka kromytan med sin permanenta glans är också ett populärt val och är lätt att rengöra. Huvudduschen håller sig snygg länge.
- Består av: huvuddusch, vägganslutning
- Duschhuvud storlek: 260 mm
- Fast Drain tömmer huvudduschen från en vinkel på 10°
- Huvuddusch avtagbar för rengöring
- Installation: väggmonterad – baserad på iBox
- Inte lämplig för genomströmningsberedare
- Ingår ej: inbyggnadsdel
- Säker montering på hansgrohes inbyggnadsdel iBox universal (#01800180)
- Tillgänglighetsgaranti: Reservdelar kan köpas upp till 15 år efter att serien har utgått
| Tekniska data | |
| Antal stråltyper | 2 |
|---|---|
| Anti-kalk-system | Ja |
| Basfärg | Krom |
| Bredd | 266 mm |
| Diameter | 260 mm |
| Djup | 260 mm |
| Flödesklass | Z |
| Form | Rund |
| Höjd | 165 mm |
| Inställbar stråle | Nej |
| Inställbart huvud | Nej |
| Lutningsjusteringsområde | 15 ° |
| Lämplig för takmontering | Nej |
| Stråltyp | PowderRain, Intense PowderRain |
| Flödesmängd PowderRain stråle (vid 3 bar) | 7,8 l/min |
| Flödesmängd PowderRain (vid 3 bar) | 7,1 l/min |
| Funktion från | 6 l/min |
| Maximal flödesmängd vid 3 bar | 7,8 l/min |
| Material strålskiva | plast |
| Strålskivans yta | grafit |
| Anslutningstyp | inbyggnadsdel |
| Ljudklass | II |
| Flödesklass | Z |
| EU taxonomy | max 8 l/min - (DNSH) |
EAN 4059625340882
RSK-nummer 8237683
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
