Hansgrohe Pulsify S 260Art.nr: 4080664
Duschhuvud
260 mm, eco
Beskrivning
Art.nr: 4080664Med duschhuvudet Pulsify 260 EcoSmart revolutionerar hansgrohe duschen ännu en gång. Den överseende vattenupplevelsen med PowderRain uppfyller din önskan om en vattenbesparande och njutbar dusch.
3 799 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Skickas om 7-8 dagar
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4080664Med duschhuvudet Pulsify 260 EcoSmart revolutionerar hansgrohe duschen ännu en gång. Den överseende vattenupplevelsen med PowderRain uppfyller din önskan om en vattenbesparande och njutbar dusch.
Produktinformation
Vattenbesparande regndusch: 260 mm EcoSmart-duschhuvud med PowderRain
Med duschhuvudet Pulsify 260 EcoSmart revolutionerar hansgrohe duschen ännu en gång. Den överseende vattenupplevelsen med PowderRain uppfyller din önskan om en vattenbesparande och njutbar dusch. Det beror på att hansgrohe EcoSmart begränsar vattenförbrukningen till max 9 l/min, även vid högt vattentryck. Strålskivans nya iögonfallande design i modern grafitgrå är ett estetiskt blickfång och visar snabbt: hansgrohe fokuserar på personen.
De ringformade strålmunstyckena påminner om vattnets lätta rörelser. PowderRain-strålen sveper in dig i en kokong av tusentals mikrofina vattendroppar. Detta skapar underbara möjligheter att dagdrömma och koppla av. En kulled säkerställer att det 260 mm stora duschhuvudet anpassas perfekt till det tillgängliga utrymmet och dina personliga behov. Den tidlösa, rundade designen och utmärkta utförande i beprövad hansgrohe-kvalitet gör Pulsify idealisk för alla badrumsmiljöer.
Smarta detaljer för varaktig duschglädje
FastDrain-funktionen minskar droppandet efter duschen, vilket säkerställer mindre rengöringsarbete. Tack vare QuickClean kan kalk avlägsnas genom att helt enkelt torka över silikonmunstyckena på duschhuvudet. Den glänsande kromfinishen är också lätt att rengöra och imponerar med sin långvariga glans. Detta gör att duschhuvudet ser bra ut under lång tid.
Med duschhuvudet Pulsify 260 EcoSmart revolutionerar hansgrohe duschen ännu en gång. Den överseende vattenupplevelsen med PowderRain uppfyller din önskan om en vattenbesparande och njutbar dusch. Det beror på att hansgrohe EcoSmart begränsar vattenförbrukningen till max 9 l/min, även vid högt vattentryck. Strålskivans nya iögonfallande design i modern grafitgrå är ett estetiskt blickfång och visar snabbt: hansgrohe fokuserar på personen.
De ringformade strålmunstyckena påminner om vattnets lätta rörelser. PowderRain-strålen sveper in dig i en kokong av tusentals mikrofina vattendroppar. Detta skapar underbara möjligheter att dagdrömma och koppla av. En kulled säkerställer att det 260 mm stora duschhuvudet anpassas perfekt till det tillgängliga utrymmet och dina personliga behov. Den tidlösa, rundade designen och utmärkta utförande i beprövad hansgrohe-kvalitet gör Pulsify idealisk för alla badrumsmiljöer.
Smarta detaljer för varaktig duschglädje
FastDrain-funktionen minskar droppandet efter duschen, vilket säkerställer mindre rengöringsarbete. Tack vare QuickClean kan kalk avlägsnas genom att helt enkelt torka över silikonmunstyckena på duschhuvudet. Den glänsande kromfinishen är också lätt att rengöra och imponerar med sin långvariga glans. Detta gör att duschhuvudet ser bra ut under lång tid.
- Duschhuvud storlek: 260 mm
- Fast Drain tömmer huvudduschen från en vinkel på 10°
- Huvuddusch med justerbar vinkel
- Lämplig för genomströmningsberedare
- Enkel installation: skruvas fast på en befintlig vattenanslutning (storlek G ½)
- Pulsify vägganslutning för huvuddusch 260 (#24149000) krävs för montering
- Garanterad tillgänglighet: reservdelar finns tillgängliga i upp till 15 år efter att sortimentet har upphört
| Tekniska data | |
| Anslutning | Invändig gänga |
|---|---|
| Antal stråltyper | 1 |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Basfärg | Krom |
| Bredd | 260 mm |
| Diameter | 260 mm |
| Djup | 260 mm |
| Flödesklass | Z |
| Form | Rund |
| Höjd | 36 mm |
| Inställbar stråle | Nej |
| Inställbart huvud | Ja |
| Lutningsjusteringsområde | 0 ° |
| Lämplig för takmontering | Ja |
| Stråltyp | PowderRain |
| Flödesmängd PowderRain stråle (vid 3 bar) | 8,4 l/min |
| Funktion från | 7 l/min |
| Maximal flödesmängd vid 3 bar | 8,4 l/min |
| Material strålskiva | plast |
| Strålskivans yta | grafit |
| Installation | tak eller vägg |
| Anslutningsgänga | G ½" |
| Ljudklass | II |
| Flödesklass | Z |
EAN 4059625340707
RSK-nummer 8237676
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
