Hansgrohe Croma Select 280Art.nr: 4080655
Huvuddusch
280 mm, eco
Beskrivning
Art.nr: 4080655Huvudduschen Croma 280 Air 1jet EcoSmart för installation i tak eller vägg ger din dusch helt nya egenskaper. Den integrerade begränsaren begränsar vattenflödet till max. 9 l/min – oberoende av vattentryck (EcoSmart).
4 399 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Skickas om 7-8 dagar
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4080655Huvudduschen Croma 280 Air 1jet EcoSmart för installation i tak eller vägg ger din dusch helt nya egenskaper. Den integrerade begränsaren begränsar vattenflödet till max. 9 l/min – oberoende av vattentryck (EcoSmart).
Produktinformation
Huvudduschen Croma 280 Air 1jet EcoSmart för installation i tak eller vägg ger din dusch helt nya egenskaper. Och sparar även pengar. Den integrerade begränsaren begränsar vattenflödet till max. 9 l/min – oberoende av vattentryck (EcoSmart).
Den helförkromade metallstrålskivan har det imponerande måttet på 280 mm, en storlek som generöst fördelar vattnet över ett stort område och omsluter kroppen i en underbar känsla av välbefinnande (XXL Performance).
Duschkomfort är en fråga om position: för individuell duschglädje svänger strålskivan i en vinkel på upp till 26°. Behaglig mot huden och praktisk vid rengöring.
Den helförkromade metallstrålskivan har det imponerande måttet på 280 mm, en storlek som generöst fördelar vattnet över ett stort område och omsluter kroppen i en underbar känsla av välbefinnande (XXL Performance).
Duschkomfort är en fråga om position: för individuell duschglädje svänger strålskivan i en vinkel på upp till 26°. Behaglig mot huden och praktisk vid rengöring.
- Duschhuvud storlek: 280 mm
- Huvuddusch med justerbar vinkel
- Strålskiva avtagbar för rengöring
- Lämplig för genomströmningsberedare
- För att ge en skön känsla av vatten på huden har den harmoniskt runda huvudduschen strålbilden RainAir (1jet)
- Det berikar automatiskt det strömmande vattnet med luft för att skapa särskilt mjuka, fylliga droppar (AirPower)
- Och för att säkerställa att även rengöring av huvudduschen är ett nöje är det enkelt att ta bort den
- Kalkavlagringar på silikonnopporna kan enkelt gnuggas bort med fingret (QuickClean)
| Tekniska data | |
| Anslutning | Invändig gänga |
|---|---|
| Antal stråltyper | 1 |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Basfärg | Krom |
| Bredd | 280 mm |
| Diameter | 280 mm |
| Djup | 280 mm |
| Form | Rund |
| Höjd | 59 mm |
| Inställbar stråle | Nej |
| Inställbart huvud | Ja |
| Lutningsjusteringsområde | 0 ° |
| Lämplig för takmontering | Ja |
| Stråltyp | RainAir |
| Flödesmängd RainAir (vid 3 bar) | 8,5 l/min |
| Maximal flödesmängd vid 3 bar | 8,5 l/min |
| Material strålskiva | metall |
| Installation | tak eller vägg |
| Anslutningsgänga | G ½" |
Serie Hansgrohe Croma
EAN 4011097791104
RSK-nummer 8237507
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
