Hansgrohe Croma Select 280Art.nr: 4080649
Huvuddusch
280 mm
Beskrivning
Art.nr: 4080649Huvudduschen Croma 280 Air 1jet EcoSmart för montering i tak eller vägg ger din dusch helt nya egenskaper. Den avancerade hansgrohe-tekniken ger en allsidig vattenglädje.
4 457 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Skickas om 7-8 dagar
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4080649Huvudduschen Croma 280 Air 1jet EcoSmart för montering i tak eller vägg ger din dusch helt nya egenskaper. Den avancerade hansgrohe-tekniken ger en allsidig vattenglädje.
Produktinformation
Huvudduschen Croma 280 Air 1jet EcoSmart för montering i tak eller vägg ger din dusch helt nya egenskaper. Den avancerade hansgrohe-tekniken ger en allsidig vattenglädje.
Den helförkromade metallstrålskivan är hela 280 mm i diameter, en imponerande storlek som generöst fördelar vattnet över ett stort område och omsluter kroppen i en underbar känsla av välbefinnande (XXL Performance).
Duschkomfort är en fråga om position: för individuell duschglädje svänger strålskivan i en vinkel på upp till 26°. Behaglig mot huden och praktisk vid rengöring.
Den helförkromade metallstrålskivan är hela 280 mm i diameter, en imponerande storlek som generöst fördelar vattnet över ett stort område och omsluter kroppen i en underbar känsla av välbefinnande (XXL Performance).
Duschkomfort är en fråga om position: för individuell duschglädje svänger strålskivan i en vinkel på upp till 26°. Behaglig mot huden och praktisk vid rengöring.
- Duschhuvud storlek: 280 mm
- Huvuddusch med justerbar vinkel
- Strålskiva avtagbar för rengöring
- Anslutningsgänga: G ½"
- Lämplig för genomströmningsberedare
- För att ge en skön känsla av vatten mot huden har den harmoniskt runda huvudduschen strålbilden RainAir (1jet)
- Den berikar automatiskt det flödande vattnet med luft för att skapa särskilt mjuka och fylliga droppar (AirPower)
- Med en flödeshastighet på 15 l/min (vid 3 bar) ger den här takduschen lyxig förfriskning
- Och för att säkerställa att även rengöring av huvudduschen är ett nöje är det enkelt att ta bort den
- Kalkavlagringar på silikonnopporna kan enkelt gnuggas bort med fingret (QuickClean)
| Tekniska data | |
| Anslutning | Invändig gänga |
|---|---|
| Antal stråltyper | 1 |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Basfärg | Krom |
| Bredd | 280 mm |
| Diameter | 280 mm |
| Djup | 280 mm |
| Form | Rund |
| Höjd | 59 mm |
| Inställbar stråle | Nej |
| Inställbart huvud | Ja |
| Lutningsjusteringsområde | 0 ° |
| Lämplig för takmontering | Ja |
| • stråltyp | RainAir |
| • flödesmängd RainAir (vid 3 bar) | 15,6 l/min |
| • funktion från | 9,5 l/min |
| • maximal flödesmängd vid 3 bar | 15,6 l/min |
| • material strålskiva | metall |
| • installation | tak eller vägg |
Serie Hansgrohe Croma
EAN 4011097790992
RSK-nummer 8237500
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
