Tegera 292Art.nr: 2430547
Handske
Getnarv, Vattentät
Beskrivning
Art.nr: 2430547En helfodrad läderhandske av getnarv, spandex och Thinsulate. En vattentät handske med förstärkta fingrar och tumme, som passar för allroundarbeten utomhus och i våta miljöer.
259 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Fler än 10 st i lager | Skickas inom 24 timmar!
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 2430547En helfodrad läderhandske av getnarv, spandex och Thinsulate. En vattentät handske med förstärkta fingrar och tumme, som passar för allroundarbeten utomhus och i våta miljöer.
Produktinformation
Tegera 292 är en helfodrad läderhandske av getnarv, spandex och Thinsulate. En vattentät handske med förstärkta fingrar och tumme, som passar för allroundarbeten utomhus och i våta miljöer.
Egenskaper
Egenskaper
- Funktioner:
Vattentät, förstärkta fingrar och tumme - Motverkar risk för:
Nötningsskador, rivsår, blåsor, skrubbsår, kontakt med kyla, kontakt med väta, kontakt med fukt, kontakt med smuts - Huvudsakliga användningsmiljöer:
Utomhus, våta miljöer - Huvudsakliga användningsområden:
Flygplatsarbeten, underhållsarbeten, trädgårdsarbeten, skogsarbeten, byggarbeten, markberedningsarbeten, jordbruksarbeten, snickeriarbeten, installationsarbeten, vvs-installationsarbeten, transportarbeten, maskinförararbeten, träindustriarbeten, maskinoperatör - Helfodrad, 0,7-0,8 mm, Getnarv, Spandex, Thinsulate 40g, Cat. II
- EN kravuppfyllnad: EN 388:2016, 2111X EN 511:2006, 111
- Typ av arbete:
Medeltungt arbete
- Vattentät konstruktion för arbete i våta miljöer
- Helfodrad med Thinsulate 40 g
- Getnarv och spandex för smidig passform
- Förstärkta fingrar och tumme för ökad slitstyrka
- Godkänd enligt EN 388 2111X och EN 511 111
- Stickad mudd hjälper till att hålla kylan ute
Storlek 12
Material Spandex, Getskinn
Fodrad Ja
Färg Grå, Blå
EAN 7340118323732
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
