Honeywell Vitoject 890Art.nr: 3100788
Kemskyddshandske
viton, oflossad
Beskrivning
Art.nr: 3100788Oflossad vitonhandske med mycket gott skydd mot extremt aggressiva och giftiga kemikalier. Handsken är tillverkad av 100% kemikalieresistent Viton och är upplösningsfri.
3 296 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Skickas om 4-6 veckor
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 3100788Oflossad vitonhandske med mycket gott skydd mot extremt aggressiva och giftiga kemikalier. Handsken är tillverkad av 100% kemikalieresistent Viton och är upplösningsfri.
Produktinformation
Oflossad vitonhandske med mycket gott skydd mot extremt aggressiva och giftiga kemikalier. Handsken är tillverkad av 100% kemikalieresistent Viton och är upplösningsfri. Idealisk för arbete med aromatiska ämnen såsom bensen, toluen, bränslen, aggressiva syror och flera andra ämnen. Materialet är även mycket tåligt mot ozon och solljus.
| Tekniska data | |
| Typ av handske | Kemskyddshandskar |
| Färg | Svart |
| Foder | Oflossad |
| Överensstämmer med | EN 374, EN 388 |
| Funktion | Rullad kant, pudrad |
| Återanvändningsbar | Ja |
| Storlek | 8 |
| Material | Viton |
Storlek 8
Flerpack Nej
Material Viton
Fodrad Nej
Färg Svart
EAN 4008198789086
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
