Bosch DIY VISIMOW18V-100Art.nr: 4089858
Bosch DIY
Robotgräsklippare
utan batteri och laddare
Inkl. moms
Om du inte vill installera själv
Skickas om 7-11 dagar
Produktinformation
Säg adjö till komplexa inställningar och hej till snabbstartsklippning med Bosch VISIMOW18V-100 robotgräsklippare. Med bara tre knapptryckningar kan du gå från förvaring till klippning inom några sekunder. Den här intelligenta gräsklipparen är utformad för gräsmattor på upp till 100 m² och använder en kombination av SmartVision, ultraljudssensorer och stötsensorer för gräsigenkänning och för att undvika hinder, vilket eliminerar behovet av begränsningskablar, RTK-antenner eller fjärrsignaler. Dess halvautonoma drift, med ett 18 V-batteri, kan hantera gräsmattor på fram- och baksidan, flera zoner och trädgårdar i nivåer utan behov av en nätanslutning. Med hjälp av ett slumpmässigt klippmönster ger den justerbara klipphöjden (20–60 mm) en skräddarsydd finish för olika gräsmattor, medan SpotMow-funktionen riktar in sig på alla områden av oklippt gräs, t.ex. på platser där trädgårdsmöbler har stått, för fullständig täckning. VISIMOW18V-100 är kompakt och lätt att bära och förvara. Det är den perfekta lösningen för mindre trädgårdar eller som en sekundär robotgräsklippare för större områden. Det här verktyget ingår i POWER FOR ALL ALLIANCE: 1 batteri, 10+ varumärken, 150+ produkter.
Tekniska data
Batterispänning18,0 V
Rekommenderad storlek på gräsmatta, max.100 m²
Batteri utbytbartJa
Arbetsbredd16 cm
Klippsystem3 roterande knivar
Klipphöjd20 – 60 mm
Maxstigning35 %
Verktygsmått (L x B x H)429 x 348 x 226 mm