Bosch DIY AdvancedRotak 36V-40-650Art.nr: 4064968
Bosch DIY
Gräsklippare
med batteri och laddare
Inkl. moms
Skickas om 7-11 dagar
Produktinformation
Underhåll stora, vackra gräsmattor och spara tid med den effektiva, kraftfulla 40 cm prestandan hos den sladdlösa gräsklipparen Bosch AdvancedRotak 36V-40-650. Denna gräsklippare är utformad för optimal klippning av långt eller kort gräs och drivs av en borstlös motor för överlägsen klippning och en längre livslängd. Flera funktioner förbättrar enkelheten och bekvämligheten under klippningen; Ergoflex-handtag för bekväm hantering, och gräsklippningshöjden kan justeras till sju olika inställningar, från 25 mm till 80 mm, med ett knapptryck. För snygga och prydliga gräsmattor samlar en textilpåse på 50 l upp det avklippta gräset och en indikator informerar dig om när påsen är full. När gräsmattan är klar så kan gräsklipparen enkelt förvaras tack vare den fällbara gräsuppsamlaren och Ergoslide. Den inbyggda Bosch Syneon Technology ger optimal effekt och maximal drifttid. Verktyget ingår i systemet 36V POWER FOR ALL. Ett batteri kan användas i alla 36V POWER FOR ALL-verktyg.
  • Överlägsen klipprestanda och längre livslängd tack vare borstlös motor
  • Bekväm manövrering och enkel förvaring tack vare Ergoflex-handtagen med Ergoslide
  • Gräsuppsamlingspåse i hög kvalitet med nivåindikator
  • Syneon Technology för optimal effekt och maximal drifttid
  • Kompatibel med Bosch 36V POWER FOR ALL-batteri
Leveransomfattning
  • 1 styck Batteri 36V 4,0 Ah
  • 1 styck Laddare AL 36V-20
Tekniska data
Batterispänning36 V
Batterikompatibilitet36V POWER FOR ALL
Laddtid1,10 h
Fungerar med batterikapacitet2,0 Ah
Snabbladdningstid80%-laddning på 48 min.
Rekommenderad storlek på gräsmatta, max.650 m²
Arbetsbredd40 cm
KlippsystemRotorkniv
Gräsuppsamlingsvolym50 l
Klipphöjd25 – 80 mm
Klipphöjdsjustering7 steg, centralt
HandtagErgoflex-systemet
Verktygsmått (L x B x H)1310 x 470 x 1080 mm
Vikt16,5 kg
Klippbredd 400 mm
Klipphöjd 25 mm, 80 mm
Drifttyp Batteridriven
Spänning 36 V