Metabo KGS18LTX254Art.nr: 3141256
Inkl. moms
Skickas om 7-11 dagar
Beskrivning
Art.nr: 3141256
Produktinformation
Metabo KGS18LTX254 är en kompakt batteridriven kap- och geringssåg i den mobila M-klassen – lätt, precis och användarvänlig. Effektiv kolborstfri motor för lika kraftfull sågning som med en nätdriven maskin. Ger upp till 205 snitt i mjukt trä 80 x 80 mm per batteriladdning (LiHD 10 Ah). Kap- och gersågen har en sågbladslutning från -2 till 47° och lämpar sig därmed för baksnitt. KGS18LTX254 har en robust konstruktion i pressgjutet aluminium för mycket hårda påfrestningar.
  • Effektiv kolborstfri motor för lika kraftfull sågning som med en nätdriven maskin
  • Upp till 205 snitt i mjukt trä 80 x 80 mm per batteriladdning (LiHD 10 Ah)
  • Sågbladslutning från -2 till 47°, lämpar sig därmed för baksnitt
  • Många märken, ett batterisystem: denna produkt kan kombineras med alla 18 V-batteripaket och laddare från CAS-märkena
Leveransomfattning
  • Sågblad "Cordless cut wood - classic" 254x30 Z48
Antal batterier som medföljer0
Bredd485 mm
Diameter sågblad/klinga254 mm
Geringsvinkel höger50°
Geringsvinkel vänster50°
Hål sågblad/klinga30 mm
Höjd543 mm
Längd726 mm
Med batteriladdareNej
Märkspänning18 V
Rotationshastighet tomgång4000 1/min
Skärdjup92 mm
Skärlängd305 mm
Skärområde vid 45°/90°305 mm
Skärområde vid 90°/45°215 mm
Skärområde vid 90°/90°305 mm
Vikt utan batteri14.8 kg
Drifttyp Batteridriven
Klinghålsdiameter 30 mm
Spänning 18 V
Klingdiameter 254 mm