Metabo KGS18LTX216Art.nr: 3141260
Metabo
Kap- och gersåg
utan batteri och laddare
Inkl. moms
Skickas om 7-11 dagar
30 dagars öppet köp
Denna produkt ingår i:
Beskrivning
Art.nr: 3141260
Produktinformation
Metabo KGS18LTX216 är en kompakt batteridriven kap- och geringssåg i den mobila M-klassen – lätt, precis och användarvänlig. Effektiv kolborstfri motor för lika kraftfull sågning som med en nätdriven maskin. Ger upp till 400 snitt i mjukt trä 60 x 60 mm per batteriladdning (LiHD 10 Ah). Stor skärkapacitet tack vare dragfunktion för breda arbetsstycken. KGS18LTX216 har en robust konstruktion i pressgjutet aluminium för mycket hårda påfrestningar.
  • Effektiv kolborstfri motor för lika kraftfull sågning som med en nätdriven maskin
  • Upp till 400 snitt i mjukt trä 60 x 60 mm per batteriladdning (LiHD 10 Ah)
  • Precision Cut Line (PCL): exakt skuggsåglinje utan efterjustering tack vare smart placerad LED
  • Stor skärkapacitet tack vare dragfunktion för breda arbetsstycken
  • Vridtallrik med snabb, precis inställning av vanliga vinklar genom låspunkter
  • Sågbladslutning från -2 till 47°, lämpar sig därmed för baksnitt
  • Robust konstruktion i pressgjutet aluminium för mycket hårda påfrestningar
  • Effektivt spånutsug med integrerad spåntratt
  • Mjukstart och överbelastningsskydd för en lång livslängd på motor och växel
  • Utdragbara bordsbreddningar, kan även tas av och placeras under extremt långa arbetsstycken
  • Snabbspänntång för säker fixering av arbetsstycket uppifrån eller framifrån
  • Djupanslag för enkel sågning av spår
  • Alla skalor och manöverelement syns från arbetspositionen och betjänas intuitivt
  • Ergonomiska greppområden för transport med en eller båda händerna
  • Många märken, ett batterisystem: denna produkt kan kombineras med alla 18 V-batteripaket och laddare från CAS-märkena
Leveransomfattning
  • Sågblad "Cordless cut wood - classic" 216x30 Z40
  • 2 st integrerade bordsbreddningar
  • Kapanslag
  • Materialklämma
  • Verktyg för byte av sågblad
  • Spånsäck
Tekniska data
Antal batterier som medföljer0
Bredd476 mm
Diameter sågblad/klinga216 mm
Geringsvinkel höger50°
Geringsvinkel vänster50°
Hål sågblad/klinga30 mm
Höjd512 mm
Längd710 mm
Med batteriladdareNej
Märkspänning18 V
Rotationshastighet tomgång5000 1/min
Skärdjup70 mm
Skärlängd305 mm
Skärområde vid 45°/90°305 mm
Skärområde vid 90°/45°215 mm
Skärområde vid 90°/90°305 mm
Vikt utan batteri12.8 kg
StrömförsörjningBatteri
För metall Nej
Lasermarkör Nej
Tiltbar Höger/Vänster
Mjukstart Ja
Drifttyp Batteridriven
Klinghålsdiameter 30 mm
Spänning 18 V
Klingdiameter 216 mm