Gratis frakt över 999 kr*

Designlight Q-36AArt.nr: 3080294

Designlight
Downlight
3.5W, aluminium
Beskrivning
Art.nr: 3080294
Bänkarmatur med smidig snabbkoppling på lampans baksida. Lampan är framtagen för att enkelt byta ut både halogen och andra LED-lampor som sitter monterade exempelvis under skåp i köket.
Prisjakt
PriceRunner
200 kr
Inkl. moms
Fler än 10 st i lager | Skickas inom 24 timmar!
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 3080294
Bänkarmatur med smidig snabbkoppling på lampans baksida. Lampan är framtagen för att enkelt byta ut både halogen och andra LED-lampor som sitter monterade exempelvis under skåp i köket.
Energiklass: F

Produktinformation

Bänkarmatur med smidig snabbkoppling på lampans baksida. Lampan är framtagen för att enkelt byta ut både halogen och andra LED-lampor som sitter monterade exempelvis under skåp i köket. Med håltagning på 55 mm och diametern 70 mm passar downlighten för att ersätta de flesta liknande armaturer.
  • Obs: vid byte från exempelvis halogen måste man även byta drivdon
  • Lampan skall seriekopplas till drivdon av typen konstantström 350mA
  • Snabbkoppling: Lampans baksida har snabbkopplingsplint för + och - samt xx som kan användas för att leda tillbaka minuskabeln till drivdonet
  • Se produktens manual för kopplingsschema
Tekniska data 
Diameter70 mm
DimbarJa
IsoleringsmontageNej
Färgåtergivning>85
Spridningsvinkel90°
VinklingsbarNej
Färgtemperatur3000 K
Anslutning350 mA
Inbyggnadsdjup15,3 mm
Ljusflöde326 lm
Inkl. drivdonNej
FärgAluminium
Håltagning55 mm
KapslingsklassIP44
Effekt3,5W
YtfinishAluminium
StällbarNej

Serie Designlight Q

Energimärkning Ljuskälla - F

Färgtemperatur 3000 K, 3000 K

Ljuskälla LED

Bredd 70 mm

Ytterdiameter 70 mm

EAN 7340123803472

E-nummer 7474753

Tillverkare 

Tillverkares postadress 

Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information

Energieffektivitetsklassen för ljuskällor baseras på ljusutbytet utgående från effekten från elnätet. Detta beräknas genom att det deklarerade användbara ljusflödet (uttryckt i lm) divideras med deklarerad effektförbrukning i påläge (uttryckt i W) och multipliceras med tillämplig faktor.

Faktorer - typ av ljuskälla:
Rundstrålande (NDLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,000
Rundstrålande (NDLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 0,926
Riktade (DLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,176
Riktade (DLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 1,089

Energimärkning F innebär att ljuskällan har ett användbart ljusflöde på 85-110 lm/W.
Läs det fullständiga produktinformationsdatabladetEnergiklass: F
4,5/ 5
4 omdömen
Magnus Grahn, 11 november
3,0
Ena anslutningslåsclipset till minus anslutning gick av när man tryckte en den
Mattias Åkesson, 20 mars
5,0
Jag är supernöjd med dessa, har bytt ut halogenbelysningen i spisfläkten mot dessa och vilket lyft det blev.
Rolle, 21 mars
5,0
Visserligen rekommenderas Q36:an i första hand för bänkbelysning eller belysning i vitrinskåp men jag monterade 5 stycken i kökstaket och är mycket imponerad av hur mycket ljus dessa platta LED-puckar kan leverera. Jag upplever ljusflödet som betydligt högre än i specifikationerna angivna 325 lm. Om man på fredagskvällen sitter med familjen vid matbordet och önskar lite mysbelysning rekommenderar jag starkt ett dimbart drivdon från samma tillverkare i annat fall finns risk att mysfaktorn kan lysa med sin frånvaro.
Björn Arvidsson, 12 januari
5,0
Designlight produkter har hög kvalité.

Rekommenderat