SG Armaturen 7021989052517Art.nr: 4004954
Downlight
5 W
Beskrivning
Art.nr: 4004954Junistar Bio Downlight har utvecklats med fokus på hållbarhet och är tillverkad av biocirkulärt material, framställt av avfall och rester av biologiskt ursprung. Den kräver även mindre material än en traditionell downlight: cirka 40 % viktminskning.
2 656 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Ej beställningsbar för tillfället
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4004954Junistar Bio Downlight har utvecklats med fokus på hållbarhet och är tillverkad av biocirkulärt material, framställt av avfall och rester av biologiskt ursprung. Den kräver även mindre material än en traditionell downlight: cirka 40 % viktminskning.
Produktinformation
Junistar Bio Downlight har utvecklats med fokus på hållbarhet och är tillverkad av biocirkulärt material, framställt av avfall och rester av biologiskt ursprung. Den kräver även mindre material än en traditionell downlight: cirka 40 % viktminskning.
Junistar Bio sätter en ny standard för enkel installation av downlights. Patentsökt ny fjäderlösning minimerar installationstiden. Kan monteras i 48 mm läkt i alla skivtjocklekar från 2 mm och uppåt, direkt i isoleringen eller i en downlightbox.
Vid behov demonteras den lika enkelt. Levereras med kopplingsbox med dragavlastning för flera kabeltyper, samt infästning för flex-rör. Extremt effektiv downlight med hög ljuskvalitet utan flimmer. Den är dimbar med bakkantssdimmer och kan vinklas 25° stegvis i två riktningar. En projektvinnare som levereras i 8-pack.
Junistar Bio sätter en ny standard för enkel installation av downlights. Patentsökt ny fjäderlösning minimerar installationstiden. Kan monteras i 48 mm läkt i alla skivtjocklekar från 2 mm och uppåt, direkt i isoleringen eller i en downlightbox.
Vid behov demonteras den lika enkelt. Levereras med kopplingsbox med dragavlastning för flera kabeltyper, samt infästning för flex-rör. Extremt effektiv downlight med hög ljuskvalitet utan flimmer. Den är dimbar med bakkantssdimmer och kan vinklas 25° stegvis i två riktningar. En projektvinnare som levereras i 8-pack.
| Tekniska data | |
| Antal poler | 2 |
|---|---|
| Bibehållet ljusflöde vid genomsnittlig livslängd 50 000 tim (25 °C omgivning) | 80 % |
| Bortfall vid genomsnittlig livslängd 50 000 tim (25 °C omgivning) | 20 % |
| Diameter (yttermått) | 94 mm |
| Dimning bakkant (phase cut-off) | Ja |
| Dimningsbar | Ja |
| Drivdon | Krävs ej |
| Energieffektivitetsklass ljuskälla (EU 2019/2015) | F |
| Fotobiologisk säkerhet (EN 62471) | RG1 |
| Färg hus/kapsling/stomme | Vit |
| Färgbeständighet (McAdam ellipse) | SDCM2 |
| Färgtemperatur | 3000 K |
| Färgtolkningsindex (CRI/Ra) | 90-100 |
| Höjd/Djup | 59 mm |
| Inbyggnadsdiameter | 83 mm |
| Inbyggnadshöjd | 56 mm |
Energimärkning Ljuskälla - F
Färgtemperatur 3000 K
Diameter 94 mm
Dimbar Ja
Effekt lampa 5 W
Färg Vit
Vinklingsbar Ja
EAN 7021989052517
E-nummer 7476835
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information

