LEDVANCE DULUX L24 EXTERNALArt.nr: 4073586
LED-lysrör
2G11
Beskrivning
Art.nr: 4073586LEDVANCE DULUX LED L EXTERNAL PERFORMANCE tillsammans med kompatibla DALI-drivdon (beställs separat) får man ett externt system som enkelt kan installeras i befintliga armaturer. Systemet ger fördelar som optimerat drivdon och kompaktlysrör för en dimbar anläggning och inga problem med kompatibilitet.
132 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Skickas om 8-10 dagar
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4073586LEDVANCE DULUX LED L EXTERNAL PERFORMANCE tillsammans med kompatibla DALI-drivdon (beställs separat) får man ett externt system som enkelt kan installeras i befintliga armaturer. Systemet ger fördelar som optimerat drivdon och kompaktlysrör för en dimbar anläggning och inga problem med kompatibilitet.
Produktinformation
LEDVANCE DULUX LED L EXTERNAL PERFORMANCE tillsammans med kompatibla DALI-drivdon (beställs separat) får man ett externt system som enkelt kan installeras i befintliga armaturer. Systemet ger fördelar som optimerat drivdon och kompaktlysrör för en dimbar anläggning och inga problem med kompatibilitet. Stöder den cirkulära ekonomin genom att ta vara på befintlig armatur. Tänd/släck installationer kan uppgraderas till dimbar. OBS! Endast för drift med kompatibla DALI-drivdon: 7982651, 7982591 eller 7982592 (beställs separat).
- Enkel och snabb uppgradering till dimbart LED-system
- Smidig installation, ingen kontroll av drivdonets kompatibilitet krävs
- Enkel installation med snabbkoppling
- LED-ersättning för traditionella kompaktlysrör med 2G11-sockel
- Konventionell formfaktor passar in i befintliga armaturer
- Lång livslängd upp till 50 000 tim.
- Kompatibel med LED-drivdon DR DALI-P -30/220-240/700 (4058075845367)
- Kompatibel med LED DRIVER LED TUBE EXTERNAL DALI P (4099854295157, 4099854295171)
- Ljusreglering med hög kvalitet från 1…100 %
| Tekniska data | |
| Diameter | 43.6 mm |
|---|---|
| Dimningsbar | Ja |
| Effekt ljuskälla | 12 W |
| Effektfaktor | 0.9 |
| Energieffektivitetsklass (EU 2019/2015) | F |
| Fotobiologisk säkerhet (EN 62471) | RG0 |
| Färg | Vit |
| Färg hus/kapsling/stomme | Vit |
| Färgbeständighet (McAdam ellipse) | SDCM6 |
| Färgtemperatur | 3000 K |
| Färgtolkningsindex (CRI/Ra) | 80-89 |
| Genomsnittlig nominell livslängd | 50000 h |
| Kapslingsklass (IP) | IP20 |
| Lampeffektivitet | 116 lm/W |
| Lampform | Rör, enkel ände |
| Ljusflöde | 1400 lm |
| Ljusfärg (EN 12464-1) | Varmvit 3300 K |
| Längd | 324.5 mm |
| Material ljuskälla | Glas |
| Med stöd för IFTTT | Ja |
| Min. antal tändningscykler | 200000 |
| Märkspänning | 60 V |
| Märkström | 350 mA |
| Nominellt ljusflöde (IEC 62612) | 1400 lm |
| Sockel | 2G11 |
| Spänningstyp | DC |
| Strålningsvinkel | 140 ° |
| Typ av glas/kupa | Matt/Frostad |
| Viktad energiförbrukning under 1000 timmar | 12 kWh |
| REACH - Innehåller kandidatämnen | Bly |
| REACH Datum | 2025-01-01 |
| REACH Informationsplikt | Ja |
Energimärkning Ljuskälla - F
Ljusflöde 1400 lm
Längd 324.5 mm
Färgtemperatur 3000 K
Diameter 43.6 mm
Brinntid 50000 h
Dimbar Ja
Sockel 2G11
Effekt lampa 12 W
EAN 4099854495496
E-nummer 8289499
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information


