LEDVANCE T8 EM 36Art.nr: 4073487
LED-lysrör
G13
Beskrivning
Art.nr: 4073487LEDVANCE T8 EM SUPERIOR MULTI-LUMEN med hög prestanda och ställbar effekt ersätter traditionella T8-lysrör i existerande installationer för drift med konventionella drivdon eller nätspänning. Med en dip-switch i ena änden justerar man enkelt effekten i 2 steg.
93 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Fler än 10 st i lager | Skickas inom 24 timmar!
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4073487LEDVANCE T8 EM SUPERIOR MULTI-LUMEN med hög prestanda och ställbar effekt ersätter traditionella T8-lysrör i existerande installationer för drift med konventionella drivdon eller nätspänning. Med en dip-switch i ena änden justerar man enkelt effekten i 2 steg.
Produktinformation
LEDVANCE T8 EM SUPERIOR MULTI-LUMEN med hög prestanda och ställbar effekt ersätter traditionella T8-lysrör i existerande installationer för drift med konventionella drivdon eller nätspänning. Med en dip-switch i ena änden justerar man enkelt effekten i 2 steg. Utseende och känsla som ett vanligt lysrör tack vare glashöljet och metalländar. Då röret är tillverkat helt i glas bibehåller det sin form genom hela livslängden. Instant-on ljus, lämpar sig därför utmärkt tillsammans med sensorteknologi och passar perfekt i korridorer, trapphus och industrier. Optimalt splitterskydd tack vare speciell PET-beläggning. Snabbt och enkelt byte utan omkoppling, tändare medföljer.
- Energibesparingar på upp till 71 % (jämfört med traditionella T8-lysrör)
- Snabbt, enkelt och säkert byte med- eller utan omkoppling
- Mycket mångsidig tack vare valbar effekt/lumen (1200 mm, 1500 mm-versioner)
- Ingen böjning tack vare glasrör
- Stödjer implementeringen av HACCP från produktion till presentation
- Klarar många till och frånslag
- Instant-on ljus, lämpar sig därför utmärkt tillsammans med sensorteknologi
- Även lämplig för användning vid låga temperaturer
- LED-ersättare för traditionella T8-lysrör med G13 sockel för drift med konventionella drivdon eller 230 V nätspänning
- Multi-Lumen-funktion: 2 valbara effekter (1200 mm, 1500 mm-versioner)
- LED-lysrör av glas med splitterskydd för t.ex. livsmedelsindustrin
- ENEC 10 VDE-godkännande
- Enkel- och tandemdrift på konventionella drivdon (≤0,9 m versioner)
- Extremt lång livslängd: upp till 100 000 timmar
- Kapslingsklass: IP20
- Kvicksilverfri och RoHS-kompatibel
- Låg flimmer enligt EU 2019/2020 (SVM ≤ 0,4 / PstLM ≤ 1)
| Tekniska data | |
| Diameter | 26.7 mm |
|---|---|
| Effekt ljuskälla | 11.3-14 W |
| Effektfaktor | 0.9 |
| Energieffektivitetsklass (EU 2019/2015) | C |
| Fotobiologisk säkerhet (EN 62471) | RG0 |
| Färg | Vit |
| Färg hus/kapsling/stomme | Vit |
| Färgbeständighet (McAdam ellipse) | SDCM5 |
| Färgtemperatur | 3000 K |
| Färgtolkningsindex (CRI/Ra) | 80-89 |
| Genomsnittlig nominell livslängd | 100000 h |
| Kapslingsklass (IP) | IP20 |
| Lampbeteckning | T8 |
| Lampeffektivitet | 164 lm/W |
| Lampform | Rör, dubbla ändar |
| Ljusflöde | 1900-2300 lm |
| Ljusfärg (EN 12464-1) | Varmvit 3300 K |
| Lämplig för magnetisk ballast | Ja |
| Längd | 1212 mm |
| Material ljuskälla | Glas |
| Med stöd för IFTTT | Ja |
| Min. antal tändningscykler | 200000 |
| Märkspänning | 220-240 V |
| Märkström | 65 mA |
| Nominellt ljusflöde (IEC 62612) | 2300 lm |
| Sockel | G13 |
| Spänningstyp | AC |
| Strålningsvinkel | 190 ° |
| Typ av glas/kupa | Matt/Frostad |
| Viktad energiförbrukning under 1000 timmar | 14 kWh |
| REACH - Innehåller kandidatämnen | Bly |
| REACH Datum | 2024-06-01 |
| REACH Informationsplikt | Ja |
Energimärkning Ljuskälla - C
Ljusflöde 2300 lm
Längd 1212 mm
Färgtemperatur 3000 K
Diameter 26.7 mm
Brinntid 100000 h
Sockel G13
Effekt lampa 14 W
EAN 4099854432743
E-nummer 8289400
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
Energieffektivitetsklassen för ljuskällor baseras på ljusutbytet utgående från effekten från elnätet. Detta beräknas genom att det deklarerade användbara ljusflödet (uttryckt i lm) divideras med deklarerad effektförbrukning i påläge (uttryckt i W) och multipliceras med tillämplig faktor.
Faktorer - typ av ljuskälla:
Rundstrålande (NDLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,000
Rundstrålande (NDLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 0,926
Riktade (DLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,176
Riktade (DLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 1,089
Energimärkning C innebär att ljuskällan har ett användbart ljusflöde på 160-185 lm/W.
Läs det fullständiga produktinformationsdatabladetFaktorer - typ av ljuskälla:
Rundstrålande (NDLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,000
Rundstrålande (NDLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 0,926
Riktade (DLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,176
Riktade (DLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 1,089
Energimärkning C innebär att ljuskällan har ett användbart ljusflöde på 160-185 lm/W.


