LEDVANCE T5 HF HE14Art.nr: 4073552
LED-lysrör
Beskrivning
Art.nr: 4073552LEDVANCE T5 HF PERFORMANCE ersätter traditionella T5-lysrör i befintliga installationer med elektroniska drivdon (se kompatibilitetslista med QR-koden på produktförpackningen eller på www. ledvance.
314 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Fler än 10 st i lager | Skickas inom 24 timmar!
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4073552LEDVANCE T5 HF PERFORMANCE ersätter traditionella T5-lysrör i befintliga installationer med elektroniska drivdon (se kompatibilitetslista med QR-koden på produktförpackningen eller på www. ledvance.
Produktinformation
LEDVANCE T5 HF PERFORMANCE ersätter traditionella T5-lysrör i befintliga installationer med elektroniska drivdon (se kompatibilitetslista med QR-koden på produktförpackningen eller på www.ledvance.se/kompatibilitet). Utseende och känsla som ett vanligt lysrör. Tack vare att röret är tillverkat helt i glas bibehåller det sin form genom hela livslängden. Lysröret har ett optimalt splitterskydd tack vare speciell PET-beläggning. Lämpar sig för användning i matvarubutiker, varuhus, industrier och produktionsområden. Snabbt och enkelt byte.
- Ingen böjning tack vare glasrör
- Snabbt, enkelt byte utan omkopplingar
- Högt ljusflöde och hög ljuseffektivitet för att uppfylla sofistikerade belysningskrav
- Även lämplig för användning vid låga temperaturer
- Ersättning av traditionella T5-lysrör i armaturer med elektroniska drivdon (se även kompatibilitetslista)
- LED-lysrör i glas med splitterskydd för applikationer inom livsmedelsindustrin
- Hög färgstabilitet: ≤ 5 sdcm
- Livslängd: upp till 60 000 timmar
- Låg flimmer enligt EU 2019/2020 (SVM ≤ 0,4 / PstLM ≤ 1)
- Kapslingsklass: IP20
- Kompatibel med många konventionella elektroniska drivdon
| Tekniska data | |
| Diameter | 18.5 mm |
|---|---|
| Effekt ljuskälla | 7 W |
| Effektfaktor | 0.8 |
| Energieffektivitetsklass (EU 2019/2015) | E |
| Fotobiologisk säkerhet (EN 62471) | RG0 |
| Färg | Vit |
| Färg hus/kapsling/stomme | Vit |
| Färgbeständighet (McAdam ellipse) | SDCM5 |
| Färgtemperatur | 3000 K |
| Färgtolkningsindex (CRI/Ra) | 80-89 |
| Genomsnittlig nominell livslängd | 60000 h |
| Kapslingsklass (IP) | IP20 |
| Lampbeteckning | T5 |
| Lampeffektivitet | 142 lm/W |
| Lampform | Rör, dubbla ändar |
| Ljusflöde | 1000 lm |
| Ljusfärg (EN 12464-1) | Varmvit 3300 K |
| Lämplig för elektroniskt drivdon | Ja |
| Längd | 563 mm |
| Material ljuskälla | Glas |
| Med stöd för IFTTT | Ja |
| Min. antal tändningscykler | 200000 |
| Märkspänning | 40-70 V |
| Märkström | 185 mA |
| Nominellt ljusflöde (IEC 62612) | 1000 lm |
| Sockel | G5 |
| Spänningstyp | AC |
| Strålningsvinkel | 190 ° |
| Typ av glas/kupa | Matt/Frostad |
| Viktad energiförbrukning under 1000 timmar | 7 kWh |
| REACH - Innehåller kandidatämnen | Bly |
| REACH Datum | 2025-01-01 |
| REACH Informationsplikt | Ja |
Energimärkning Ljuskälla - E
Ljusflöde 1000 lm
Längd 563 mm
Färgtemperatur 3000 K
Diameter 18.5 mm
Brinntid 60000 h
Sockel G5
Effekt lampa 7 W
EAN 4099854552526
E-nummer 8289465
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
Energieffektivitetsklassen för ljuskällor baseras på ljusutbytet utgående från effekten från elnätet. Detta beräknas genom att det deklarerade användbara ljusflödet (uttryckt i lm) divideras med deklarerad effektförbrukning i påläge (uttryckt i W) och multipliceras med tillämplig faktor.
Faktorer - typ av ljuskälla:
Rundstrålande (NDLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,000
Rundstrålande (NDLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 0,926
Riktade (DLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,176
Riktade (DLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 1,089
Energimärkning E innebär att ljuskällan har ett användbart ljusflöde på 110-135 lm/W.
Läs det fullständiga produktinformationsdatabladetFaktorer - typ av ljuskälla:
Rundstrålande (NDLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,000
Rundstrålande (NDLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 0,926
Riktade (DLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,176
Riktade (DLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 1,089
Energimärkning E innebär att ljuskällan har ett användbart ljusflöde på 110-135 lm/W.


