LEDVANCE T5 AC HE21Art.nr: 4073561
LED-lysrör
Beskrivning
Art.nr: 4073561LEDVANCE T5 AC PERFORMANCE ersätter traditionella T5-lysrör i befintliga installationer där drivdon kopplas bort och LED-lysröret ansluts direkt till nätspänning. Utseende och känsla som ett vanligt lysrör.
304 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Fler än 10 st i lager | Skickas inom 24 timmar!
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4073561LEDVANCE T5 AC PERFORMANCE ersätter traditionella T5-lysrör i befintliga installationer där drivdon kopplas bort och LED-lysröret ansluts direkt till nätspänning. Utseende och känsla som ett vanligt lysrör.
Produktinformation
LEDVANCE T5 AC PERFORMANCE ersätter traditionella T5-lysrör i befintliga installationer där drivdon kopplas bort och LED-lysröret ansluts direkt till nätspänning. Utseende och känsla som ett vanligt lysrör. Tack vare att röret är tillverkat helt i glas bibehåller det sin form genom hela livslängden. Lysröret har ett optimalt splitterskydd tack vare speciell PET-beläggning. Lämpar sig för användning i matvarubutiker, varuhus, industrier och produktionsområden. Snabbt och enkelt byte.
- Ingen böjning tack vare glasrör
- Optimalt splitterskydd tack vare speciell PET-beläggning
- Högt ljusflöde och hög ljuseffektivitet för att uppfylla sofistikerade belysningskrav
- Ersättning av traditionella T5-lysrör i armaturer för drift med nätspänning
- LED-lysrör i glas med splitterskydd för applikationer inom livsmedelsindustrin
- Hög färgstabilitet: ≤ 5 sdcm
- Livslängd: upp till 50 000 tim.
- Låg flimmer enligt EU 2019/2020 (SVM ≤ 0,4 / PstLM ≤ 1)
- Kapslingsklass: IP20
| Tekniska data | |
| Diameter | 19 mm |
|---|---|
| Effekt ljuskälla | 11 W |
| Effektfaktor | 0.9 |
| Energieffektivitetsklass (EU 2019/2015) | D |
| Fotobiologisk säkerhet (EN 62471) | RG0 |
| Färg | Vit |
| Färg hus/kapsling/stomme | Vit |
| Färgbeständighet (McAdam ellipse) | SDCM5 |
| Färgtemperatur | 3000 K |
| Färgtolkningsindex (CRI/Ra) | 80-89 |
| Genomsnittlig nominell livslängd | 50000 h |
| Kapslingsklass (IP) | IP20 |
| Lampbeteckning | T5 |
| Lampeffektivitet | 140 lm/W |
| Lampform | Rör, dubbla ändar |
| Ljusflöde | 1550 lm |
| Ljusfärg (EN 12464-1) | Varmvit 3300 K |
| Längd | 863 mm |
| Material ljuskälla | Glas |
| Med stöd för IFTTT | Ja |
| Min. antal tändningscykler | 200000 |
| Märkspänning | 220-240 V |
| Märkström | 50 mA |
| Nominellt ljusflöde (IEC 62612) | 1550 lm |
| Sockel | G5 |
| Spänningstyp | AC |
| Strålningsvinkel | 190 ° |
| Typ av glas/kupa | Matt/Frostad |
| Viktad energiförbrukning under 1000 timmar | 11 kWh |
Energimärkning Ljuskälla - D
Ljusflöde 1550 lm
Längd 863 mm
Färgtemperatur 3000 K
Diameter 19 mm
Brinntid 50000 h
Sockel G5
Effekt lampa 11 W
EAN 4099854552700
E-nummer 8289474
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
Energieffektivitetsklassen för ljuskällor baseras på ljusutbytet utgående från effekten från elnätet. Detta beräknas genom att det deklarerade användbara ljusflödet (uttryckt i lm) divideras med deklarerad effektförbrukning i påläge (uttryckt i W) och multipliceras med tillämplig faktor.
Faktorer - typ av ljuskälla:
Rundstrålande (NDLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,000
Rundstrålande (NDLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 0,926
Riktade (DLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,176
Riktade (DLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 1,089
Energimärkning D innebär att ljuskällan har ett användbart ljusflöde på 135-160 lm/W.
Läs det fullständiga produktinformationsdatabladetFaktorer - typ av ljuskälla:
Rundstrålande (NDLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,000
Rundstrålande (NDLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 0,926
Riktade (DLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,176
Riktade (DLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 1,089
Energimärkning D innebär att ljuskällan har ett användbart ljusflöde på 135-160 lm/W.


