LEDVANCE MR16 20 DIMArt.nr: 4073768
LED-reflektorlampa
GU5,3
Beskrivning
Art.nr: 4073768LEDVANCE SUPERIOR MR16 LED-reflektorlampa tillverkad helt i glas med GU5,3 sockel. Högkvalitativt ljus med utmärkt färgåtergivning och färgkonsistens.
152 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Skickas om 7-11 dagar
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4073768LEDVANCE SUPERIOR MR16 LED-reflektorlampa tillverkad helt i glas med GU5,3 sockel. Högkvalitativt ljus med utmärkt färgåtergivning och färgkonsistens.
Produktinformation
LEDVANCE SUPERIOR MR16 LED-reflektorlampa tillverkad helt i glas med GU5,3 sockel. Högkvalitativt ljus med utmärkt färgåtergivning och färgkonsistens. Design, mått och ljusflöde jämförbart med en halogenspotlight. Passar perfekt som accentbelysning i hotell- och restaurangmiljöer, bostadsinteriörer och butiker. För utomhusbruk endast i lämpliga utomhusarmaturer.
- Snabbt, enkelt byte utan omkopplingar
- Design, mått, ljusflöde jämförbart med en glödlampa eller halogenlampa
- Låga underhållskostnader och kostnadsbesparingar tack vare lång livslängd
- Ingen UV‑ och nära IR‑strålning i ljusstrålen
- Steglös ljusreglering
- Väldigt hög dimmerkompatibilitet
- Kompatibel med flera konventionella samt elektroniska drivdon
- 100 % ljus omedelbart, ingen uppvärmningstid
- Lägre energiförbrukning än glöd- eller halogenlampor
- ED‑alternativ till halogenlågspänningslampor
- Hög färgkonsistens: ≤ 3 SDCM
- Dimbar
- Sockel: GU5.3
- Tillverkad i glas
- Hög färgåtergivning (Ra: 97)
- Livslängd: upp till 40 000 tim.
| Tekniska data | |
| Diameter | 50 mm |
|---|---|
| Dimning bakkant (phase cut-off) | Ja |
| Dimning framkant (phase cut-on) | Ja |
| Dimningsbar | Ja |
| Effekt ljuskälla | 2.2 W |
| Effektfaktor | 0.5 |
| Energieffektivitetsklass (EU 2019/2015) | E |
| Fotobiologisk säkerhet (EN 62471) | RG1 |
| Färg | Vit |
| Färgbeständighet (McAdam ellipse) | SDCM3 |
| Färgtemperatur | 2700 K |
| Färgtolkningsindex (CRI/Ra) | 90-100 |
| Genomsnittlig nominell livslängd | 40000 h |
| Kapslingsklass (IP) | IP20 |
| Lampbeteckning | MR16 |
| Lampeffektivitet | 104 lm/W |
| Lampform | Reflektor |
| Ljusflöde | 230 lm |
| Ljusfärg (EN 12464-1) | Varmvit 3300 K |
| Ljusintensitet | 720 cd |
| Lämplig för elektroniskt drivdon | Ja |
| Längd | 44 mm |
| Material ljuskälla | Glas |
| Med stöd för IFTTT | Ja |
| Min. antal tändningscykler | 100000 |
| Märkspänning | 12 V |
| Märkström | 205 mA |
| Nominellt ljusflöde (IEC 62612) | 230 lm |
| Sockel | GU5,3 |
| Spänningstyp | AC/DC |
| Strålningsvinkel | 36 ° |
| Typ av glas/kupa | Klar |
| Viktad energiförbrukning under 1000 timmar | 3 kWh |
| REACH - Innehåller kandidatämnen | Bly |
| REACH Datum | 2025-01-01 |
| REACH Informationsplikt | Ja |
Energimärkning Ljuskälla - E
Ljusflöde 230 lm
Färgtemperatur 2700 K
Brinntid 40000 h
Dimbar Ja
Sockel GU5,3
Effekt lampa 2.2 W
EAN 4099854455957
E-nummer 8289681
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
Energieffektivitetsklassen för ljuskällor baseras på ljusutbytet utgående från effekten från elnätet. Detta beräknas genom att det deklarerade användbara ljusflödet (uttryckt i lm) divideras med deklarerad effektförbrukning i påläge (uttryckt i W) och multipliceras med tillämplig faktor.
Faktorer - typ av ljuskälla:
Rundstrålande (NDLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,000
Rundstrålande (NDLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 0,926
Riktade (DLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,176
Riktade (DLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 1,089
Energimärkning E innebär att ljuskällan har ett användbart ljusflöde på 110-135 lm/W.
Läs det fullständiga produktinformationsdatabladetFaktorer - typ av ljuskälla:
Rundstrålande (NDLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,000
Rundstrålande (NDLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 0,926
Riktade (DLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,176
Riktade (DLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 1,089
Energimärkning E innebär att ljuskällan har ett användbart ljusflöde på 110-135 lm/W.


