Ifö CLASSIC GLOBEArt.nr: 4072177
Takarmatur
svart, LED
Beskrivning
Art.nr: 4072177Classic Glob matt opalglas Ø 200 mm svart IP44 rak, gänga 123,5 mm LED DALI 10W 1200lm 3000K Ra>90
3 241 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Skickas om 9-16 dagar
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4072177Classic Glob matt opalglas Ø 200 mm svart IP44 rak, gänga 123,5 mm LED DALI 10W 1200lm 3000K Ra>90
Produktinformation
Classic Glob matt opalglas Ø 200 mm svart IP44 rak, gänga 123,5 mm LED DALI 10W 1200lm 3000K Ra>90
| Tekniska data | |
| REACH - Innehåller kandidatämnen | Bly |
|---|---|
| REACH Datum | 2022-02-04 |
| REACH Informationsplikt | Ja |
| Utförande | Matt opalglas |
| Anpassad för bildskärmsarbete (EN 12464-1) | Nej |
| Antal poler | 3 |
| Armatur med begränsad yttemperatur "D" (EN 60598-2-24) | Nej |
| Bluetoothstyrd | Nej |
| Diameter (yttermått) | 200 mm |
| Dimning 0-10 V | Nej |
| Dimning 1-10 V | Nej |
| Dimning bakkant (phase cut-off) | Ja |
| Dimning DALI | Ja |
| Dimning DALI-2 | Ja |
| Dimning DMX | Nej |
| Dimning DSI | Nej |
| Dimning framkant (phase cut-on) | Nej |
| Dimning med touch | Nej |
| Dimning med tryckknapp | Nej |
| Dimning nätspänningsmodulering | Ja |
| Dimning potentiometer (integrerad) | Nej |
| Dimning programmerbar | Nej |
| Dimning RF | Nej |
| Dimning tillverkarspecifik | Nej |
| Dimning Zigbee | Nej |
| Dimningsbar | Ja |
| Drivdon | Krävs ej |
| Drivdon ingår | Nej |
| Energieffektivitetsklass ljuskälla (EU 2019/2015) | E |
| Flimmervärde Pst LM | 0.6 |
| Fotobiologisk säkerhet (EN 62471) | RG1 |
| Färg hus/kapsling/stomme | Svart |
| Färg på ljus justerbar | Nej |
| Färgbeständighet (McAdam ellipse) | SDCM3 |
| Färgtemperatur | 3000 K |
| Färgtolkningsindex (CRI/Ra) | 90-100 |
| Glödtrådstest (IEC 60695-2-11) | 650 °C - 30 s |
| Höjd/Djup | 216 mm |
| Justerbar ljusfördelning | Nej |
| Justering ljusflöde | Steglöst reglerbar |
| Ledararea | 2.5 mm² |
| Ljusfärg | Vit |
| Ljusfördelare/spridare | Diffusorlins/-optik/-panel |
| Ljusfördelning | Symmetrisk |
| Ljuskälla | LED (utbytbar) |
| Ljusspridningsvinkel | Öppen stråle |
| Ljusutbyte | 120 lm/W |
| Ljusuttag | Direkt/Indirekt |
| Lämplig för inbyggt/infällt montage | Nej |
| Lämplig för lampeffekt | 10 W |
| Lämplig för nödbelysning | Nej |
| Lämplig för pendelupphängning | Nej |
| Lämplig för rampmontage | Nej |
| Lämplig för takmontering | Ja |
| Lämplig för utanpåliggande montage | Ja |
| Lämplig för väggmontering | Ja |
| Lämpligt antal ljuskällor | 1 |
| Material hus/kapsling/stomme | Porslin |
| Material Kupa/Kåpa | Glas (matt/satin) |
| Max. systemeffekt | 10 W |
Touch-funktion Nej
Material Porslin
Energimärkning Ljuskälla - E
Ljusflöde 1200 lm
Färgtemperatur 3000 K
Dimbar Ja
Höjd 216 mm
Ljuskälla LED
Ytterdiameter 200 mm
IP-klass IP44
Effekt lampa 10 W
Färg Svart
EAN 4072177
E-nummer 7508446
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
Energieffektivitetsklassen för ljuskällor baseras på ljusutbytet utgående från effekten från elnätet. Detta beräknas genom att det deklarerade användbara ljusflödet (uttryckt i lm) divideras med deklarerad effektförbrukning i påläge (uttryckt i W) och multipliceras med tillämplig faktor.
Faktorer - typ av ljuskälla:
Rundstrålande (NDLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,000
Rundstrålande (NDLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 0,926
Riktade (DLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,176
Riktade (DLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 1,089
Energimärkning E innebär att ljuskällan har ett användbart ljusflöde på 110-135 lm/W.
Läs det fullständiga produktinformationsdatabladetFaktorer - typ av ljuskälla:
Rundstrålande (NDLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,000
Rundstrålande (NDLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 0,926
Riktade (DLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,176
Riktade (DLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 1,089
Energimärkning E innebär att ljuskällan har ett användbart ljusflöde på 110-135 lm/W.


