Scan Products Luna LPArt.nr: 4025786
Downlight
6X6, 2W, 2.7K
Beskrivning
Art.nr: 4025786Luna är en innovativ, flimmerfri LED downlight, som är godkändtill montering direkt i isolering och brännbart material. Tack vare möjligheten att montera med skruvar och/ellerfjädrar, säkras ett perfekt resultat – varje gång!Lämplig för akustiktak.
Produkten har utgått
Finns i olika varianter
Beskrivning
Art.nr: 4025786Luna är en innovativ, flimmerfri LED downlight, som är godkändtill montering direkt i isolering och brännbart material. Tack vare möjligheten att montera med skruvar och/ellerfjädrar, säkras ett perfekt resultat – varje gång!Lämplig för akustiktak.
Produktinformation
Luna är en innovativ, flimmerfri LED downlight, som är godkänd till montering direkt i isolering och brännbart material. Tack vare möjligheten att montera med skruvar och/eller fjädrar, säkras ett perfekt resultat – varje gång!
Lämplig för akustiktak. Inbyggnadshöjden på endast 33 mm gör det möjligt, att montera Luna på de flesta ställen. Den utbytbara LED ljuskällan gör installationen flexibel och framtidssäker – exempelvis vid önskan om annan färgtemperatur.
Möjlighet för montering med kabel eller 16 mm flexrör.
Lämplig för akustiktak. Inbyggnadshöjden på endast 33 mm gör det möjligt, att montera Luna på de flesta ställen. Den utbytbara LED ljuskällan gör installationen flexibel och framtidssäker – exempelvis vid önskan om annan färgtemperatur.
Möjlighet för montering med kabel eller 16 mm flexrör.
- Flimmerfri LED downlight 2700 K
- Godkänd för montage direkt i isolering
- Låg inbyggnadshöjd 33 mm
- Utbytbar LED ljuskälla för framtida byte
- IP44 för fuktutsatta utrymmen
- Svängbar armatur med bred ljusspridning
| Tekniska data | |
| Anslutningsbar ledararea | 1.5 mm² |
|---|---|
| Antal poler | 3 |
| Diameter (yttermått) | 88 mm |
| Drivdon | LED-drivdon (konstantström) |
| Drivdon ingår | Ja |
| Effektfaktor | 0.93 |
| Färg hus/kapsling/stomme | Vit |
| Färgtemperatur | 2700 K |
| Färgtolkningsindex (CRI/Ra) | 90-100 |
| Inbyggnadsdiameter | 75 mm |
| Inbyggnadshöjd | 33 mm |
| Justerbarhet | Svängbar |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
| Lamphållare/sockel | G5,3 |
| Ljusflöde | 350 lm |
| Ljusfärg | Vit |
| Ljusfördelare/spridare | Diffusorlins/-optik/-panel |
| Ljusfördelning | Symmetrisk |
| Ljuskälla | LED (utbytbar) |
| Ljusspridningsvinkel | 40-80° (bredstrålande) |
| Ljusutbyte | 56.4516129032258 lm/W |
| Ljusuttag | Direkt |
| Material hus/kapsling/stomme | Aluminium |
| Max. systemeffekt | 6.2 W |
| Med ljuskälla | Ja |
| Med ljussensor | Nej |
| Med rörelsesensor | Nej |
| Märkspänning | 220-240 V |
| Nominell omgivningstemperatur enligt IEC 62722-2-1 | -20-40 °C |
| Nominellt ljusflöde (IEC 62722-2-1) | 350 lm |
| Skyddsklass (IEC 61140) | II |
| Spänningstyp | AC |
| Typ anslutning | Insticksklämma (snabbklämma) |
| Typ av kabeldragning | Lämplig för genomgående ledning |
| Ytskydd | Pulverlackerad |
| Övertäckning med isolering | Ja |
EAN 5713080104418
E-nummer 7476933
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
