Nordlux Fallon 47540101Art.nr: 4037949
Downlight
Beskrivning
Art.nr: 4037949Nordlux Fallon 47540101 Downlight. LED-monterad takspot med integrerade LED-lampor och en 4-stegs Moodmaker-funktion.
442 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Skickas om 9-14 dagar
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4037949Nordlux Fallon 47540101 Downlight. LED-monterad takspot med integrerade LED-lampor och en 4-stegs Moodmaker-funktion.
Produktinformation
Nordlux Fallon 47540101 Downlight. LED-monterad takspot med integrerade LED-lampor och en 4-stegs Moodmaker-funktion. Byt mellan 4 olika ljusscener med en konventionell strömbrytare.
- 3-stegs Moodmaker™-dimning med din vanliga väggbrytare
- Kan parallellkopplas
- Externt kopplingsplint medföljer
- Lång LED-livslängd (20 000 timmar)
| Tekniska data | |
| Färg | Silver |
|---|---|
| Område | Inomhus |
| Primärt material | Metall |
| Sekundärt material | Plast |
| Klass | Klass 2 (Dubbel isolerad) |
| IP-klassning | IP20 |
| Spänning | 230V |
| Färgtemperatur | 2700K |
| Dimning | Ja, har inbyggd dimbar ljuskälla med Moodmaker™-funktion |
| Höjd | 6 cm |
| Energiklass | F |
| Ljusmängd | 500lm |
Material Metall, Plast
Energimärkning Ljuskälla - F
Ljusflöde 500 lm
Färgtemperatur 2700 K
Dimbar Ja
Bredd 6 cm
IP-klass IP20
Färg Silver
EAN 5701581415089
E-nummer 7451992
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
Energieffektivitetsklassen för ljuskällor baseras på ljusutbytet utgående från effekten från elnätet. Detta beräknas genom att det deklarerade användbara ljusflödet (uttryckt i lm) divideras med deklarerad effektförbrukning i påläge (uttryckt i W) och multipliceras med tillämplig faktor.
Faktorer - typ av ljuskälla:
Rundstrålande (NDLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,000
Rundstrålande (NDLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 0,926
Riktade (DLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,176
Riktade (DLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 1,089
Energimärkning F innebär att ljuskällan har ett användbart ljusflöde på 85-110 lm/W.
Läs det fullständiga produktinformationsdatabladetFaktorer - typ av ljuskälla:
Rundstrålande (NDLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,000
Rundstrålande (NDLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 0,926
Riktade (DLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,176
Riktade (DLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 1,089
Energimärkning F innebär att ljuskällan har ett användbart ljusflöde på 85-110 lm/W.


