Designlight Plafondy PL008-1771Art.nr: 4080446
Takarmatur
18 W, 3CCT, PIR
Beskrivning
Art.nr: 4080446Plafondy, 18W plafond med PIR sensor och inställning för 3 olika ljustemperaturer (2700, 3000, 4000K). Modern, energieffektiv plafond utformad för mindre utrymmen som förråd, hobbyrum, trapphus och korridorer.
379 kr
Inkl. moms
Skickas 2026-05-15
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4080446Plafondy, 18W plafond med PIR sensor och inställning för 3 olika ljustemperaturer (2700, 3000, 4000K). Modern, energieffektiv plafond utformad för mindre utrymmen som förråd, hobbyrum, trapphus och korridorer.
Produktinformation
Plafondy, 18W plafond med PIR sensor och inställning för 3 olika ljustemperaturer (2700, 3000, 4000K).
Modern, energieffektiv plafond utformad för mindre utrymmen som förråd, hobbyrum, trapphus och korridorer. Trots sitt diskreta format levererar den ett kraftfullt och jämnt ljus med bred ljusfördelning.
Plafondy kan monteras dikt an mot taket eller på väggen vilket gör den idealisk även som korridorsbelysning.
Plafondy med inbyggd PIR-sensor tänds automatiskt vid rörelse och släcks efter inställd tid (5 minuter) – perfekt för att spara energi i utrymmen där belysning inte alltid behövs. Sensorn är dessutom utrustad med en dagsljusfunktion som ser till att armaturen endast aktiveras när det är tillräckligt mörkt, (Lägre än 10 lux).
Plafondy med sensor kan även användas som en masterenhet med möjlighet att styra upp till 4 armaturer vilket ger ett smart och sammanhängande belysningssystem. Sensorn reagerar endast på rörelse i det direkta området, och påverkas inte av aktivitet genom väggar eller dörrar.
Den här produkten ingår i Designlights sortiment Grab'n Go som står för enkelhet och tillförlitlighet. Varje produkt i sortimentet är noggrant utvald för att säkerställa att du får en lösning som inte bara är prisvärd, utan också lätt att installera och använda i ditt dagliga arbete. Oavsett om du arbetar med mindre servicejobb eller stora installationer, kan du lita på att Grab'n Go lever upp till de höga standarder du behöver för att lyckas.
Modern, energieffektiv plafond utformad för mindre utrymmen som förråd, hobbyrum, trapphus och korridorer. Trots sitt diskreta format levererar den ett kraftfullt och jämnt ljus med bred ljusfördelning.
Plafondy kan monteras dikt an mot taket eller på väggen vilket gör den idealisk även som korridorsbelysning.
Plafondy med inbyggd PIR-sensor tänds automatiskt vid rörelse och släcks efter inställd tid (5 minuter) – perfekt för att spara energi i utrymmen där belysning inte alltid behövs. Sensorn är dessutom utrustad med en dagsljusfunktion som ser till att armaturen endast aktiveras när det är tillräckligt mörkt, (Lägre än 10 lux).
Plafondy med sensor kan även användas som en masterenhet med möjlighet att styra upp till 4 armaturer vilket ger ett smart och sammanhängande belysningssystem. Sensorn reagerar endast på rörelse i det direkta området, och påverkas inte av aktivitet genom väggar eller dörrar.
Den här produkten ingår i Designlights sortiment Grab'n Go som står för enkelhet och tillförlitlighet. Varje produkt i sortimentet är noggrant utvald för att säkerställa att du får en lösning som inte bara är prisvärd, utan också lätt att installera och använda i ditt dagliga arbete. Oavsett om du arbetar med mindre servicejobb eller stora installationer, kan du lita på att Grab'n Go lever upp till de höga standarder du behöver för att lyckas.
| Tekniska data | |
| Anslutningsbar ledararea | 0.5-2.5 mm² |
|---|---|
| Antal poler | 3 |
| Armatur med begränsad yttemperatur "D" (EN 60598-2-24) | Nej |
| Bibehållet ljusflöde vid genomsnittlig livslängd 35 000 tim (25 °C omgivning) | 93.19 % |
| Bibehållet ljusflöde vid genomsnittlig livslängd 50 000 tim (25 °C omgivning) | 90.27 % |
| Bibehållet ljusflöde vid genomsnittlig livslängd 75 000 tim (25 °C omgivning) | 85.6 % |
| Bluetoothstyrd | Nej |
| Bredd | 220 mm |
| Diameter (yttermått) | 220 mm |
| Dimningsbar | Nej |
| Drivdon | LED-drivdon (konstantström) |
| Drivdon ingår | Ja |
| Effektfaktor | 0.8 |
| Energieffektivitetsklass ljuskälla (EU 2019/2015) | E |
| Färg hus/kapsling/stomme | Vit |
| Färg på ljus justerbar | Nej |
| Färgbeständighet (McAdam ellipse) | SDCM5 |
| Färgtemperatur | 2700-4000 K |
| Färgtolkningsindex (CRI/Ra) | 80-89 |
| Glödtrådstest (IEC 60695-2-11) | 750 °C - 30 s |
| Höjd/Djup | 51 mm |
| Innehåller produkt enligt 2019/2020/EU | Ja |
| Justerbar ljusfördelning | Nej |
| Justering ljusflöde | Lägen |
| Kapslingsklass (IP) framsida | IP54 |
| Kompatibel med Amazon Alexa | Nej |
| Kompatibel med Apple HomeKit | Nej |
| Kompatibel med Casambi | Nej |
| Kompatibel med Google Assistant | Nej |
| Konstant ljusflöde (CLO) | Nej |
| Ledararea | 0.5 mm² |
| Ljusfärg | Vit |
| Ljusfördelare/spridare | Diffusorlins/-optik/-panel |
| Ljusfördelning | Symmetrisk |
| Ljusintensitet | 495 cd |
| Ljuskälla | LED (ej utbytbar) |
| Ljusspridningsvinkel | >80° (extremt bredstrålande) |
| Ljusutbyte | 100 lm/W |
| Ljusuttag | Direkt |
| Lämplig för inbyggt/infällt montage | Nej |
| Lämplig för klämmontering | Nej |
| Lämplig för lampeffekt | 18 W |
| Lämplig för pendelupphängning | Nej |
| Lämplig för rampmontage | Nej |
| Lämplig för takmontering | Ja |
| Lämplig för utanpåliggande montage | Ja |
| Lämplig för väggmontering | Ja |
| Längd | 220 mm |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
| Material Kupa/Kåpa | Plast (opal) |
| Max. antal armaturer per automatsäkring B16 (MCB) | 120 |
| Max. antal armaturer per automatsäkring C10 (MCB) | 80 |
| Max. antal armaturer per automatsäkring C16 (MCB) | 120 |
| Max. systemeffekt | 18 W |
| Med brytare | Nej |
| Med ljuskälla | Ja |
| Med ljussensor | Ja |
| Med monteringsdetaljer | Ja |
| Med närvarodetektor | Nej |
| Med rörelsesensor | Ja |
| Med stöd för IFTTT | Nej |
| Märkspänning | 230 V |
| Nominell livslängd L70/B50 vid 25 °C | 50000 h |
| Nominellt ljusflöde (IEC 62722-2-1) | 1900-1982 lm |
| Nöddriftförsörjningssystem | Ingen |
| Rörelsesensor-/Närvarodetektorteknik | Passiv infraröd (PIR) |
| Skyddsklass (IEC 61140) | II |
| Slagtålighet (IK) | IK08 |
| Spänningstyp | AC |
| Stroboskopeffektvärde SVM | 0.4 |
| Typ anslutning | Snittklämma (isoleringsskalande) |
| Uppfyller min. EIA livslängdskriterium L90 (vid 50 000 timmar vid tq = 25°C) | Ja |
| Utbytbart drivdon | Nej |
| REACH Datum | 2025-02-26 |
| REACH Informationsplikt | Nej |
| Utförande | PIR |
Energimärkning Ljuskälla - E
EAN 7340132807324
E-nummer 7028403
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
Energieffektivitetsklassen för ljuskällor baseras på ljusutbytet utgående från effekten från elnätet. Detta beräknas genom att det deklarerade användbara ljusflödet (uttryckt i lm) divideras med deklarerad effektförbrukning i påläge (uttryckt i W) och multipliceras med tillämplig faktor.
Faktorer - typ av ljuskälla:
Rundstrålande (NDLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,000
Rundstrålande (NDLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 0,926
Riktade (DLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,176
Riktade (DLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 1,089
Energimärkning E innebär att ljuskällan har ett användbart ljusflöde på 110-135 lm/W.
Läs det fullständiga produktinformationsdatabladetFaktorer - typ av ljuskälla:
Rundstrålande (NDLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,000
Rundstrålande (NDLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 0,926
Riktade (DLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,176
Riktade (DLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 1,089
Energimärkning E innebär att ljuskällan har ett användbart ljusflöde på 110-135 lm/W.

