Loctite 248Art.nr: 2460078
Gänglåsning
19 g, medelhög styrka
Beskrivning
Art.nr: 2460078Gänglåsningsmedel med medelhög styrka. Droppfritt. Lättanvänt stift. Lämplig för alla monteringar med metallgänga.
506 kr
Inkl. moms
3 st i lager | Skickas måndag, 11 maj
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 2460078Gänglåsningsmedel med medelhög styrka. Droppfritt. Lättanvänt stift. Lämplig för alla monteringar med metallgänga.
Produktinformation
Loctite® 248 är en universalprodukt för gänglåsning med medelhög styrka. Produkten finns i praktiskt stiftutförande. Den här gänglåsningen används för fixering och tätning av skruvar, muttrar och pinnskruvar så att de inte lossar på grund av vibrationer. Produkten fungerar på alla metaller, inklusive passiva material (t.ex. rostfritt stål, aluminium och pläterade ytor). Tester visar att den är motståndskraftig mot mindre föroreningar av industrioljor, t.ex. maskinoljor, korrosionsskyddsoljor och skärvätskor.
Egenskaper
Klicka här för nedladdning av säkerhetsdatablad.
Egenskaper
- Praktiskt stiftutförande motverkar dropp
- Förhindrar uppglappning i vibrerande delar, t.ex. pumpar, växellådor och pressar
- Fungerar på alla metaller, inklusive passiva material (t.ex. rostfritt stål, aluminium och pläterade ytor)
- Testad motståndskraft mot mindre föroreningar av industrioljor, t.ex. maskinoljor, korrosionsskyddsoljor och skärvätskor
- Möjliggör demontering med handverktyg
| Tekniska data: | |
| Färg | Blå |
| Volym | 19 g |
Klicka här för nedladdning av säkerhetsdatablad.
- Gänglåsning med medelhög styrka
- Stiftutförande som motverkar dropp
- För fixering och tätning av metallgängor
- Motverkar lossning vid vibrationer
- Fungerar på alla metaller
- Kan demonteras med handverktyg
- Kan orsaka allergisk hudreaktion.
- Skadliga långtidseffekter för vattenlevande organismer.
EAN 5010266007069
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
