Ejot 140318Art.nr: 4069019
Blindnit
trycktät, A2
Beskrivning
Art.nr: 4069019Ejot 140318 är en blindnit med kullrigt huvud och splint av rostfritt stål A2. Typ SS/SS niten är en kallformad blindnit av standardtyp helt i rostfritt stål.
1 451 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Skickas om 6-9 dagar
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4069019Ejot 140318 är en blindnit med kullrigt huvud och splint av rostfritt stål A2. Typ SS/SS niten är en kallformad blindnit av standardtyp helt i rostfritt stål.
Produktinformation
Ejot 140318 är en blindnit med kullrigt huvud och splint av rostfritt stål A2. Typ SS/SS niten är en kallformad blindnit av standardtyp helt i rostfritt stål. Det ger hög korrosionsbeständighet i kombination med hög hållfasthet. Trycktät blindnit är en nit med helt sluten kropp vilket garanterar en helt vatten och trycktät nitning. Niten monteras i borrat eller stansat hål 0,1-0,2 (min-max) mm större än nominell nitdiamater.
| Tekniska data | |
| Diameter | 4.8 mm |
|---|---|
| Huvudform | Lågkullrigt huvud |
| Klämområde | 10.0-12.0 mm |
| Längd | 17 mm |
| Material hylsa | Rostfritt stål |
| Material splint | Rostfritt stål |
| Beteckning | SR41SS |
| Huvuddiameter | 9.5 mm |
Förpackningsstorlek 250 Styck
Längd 17 mm
EAN 7319611403180
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
