AL-KO SnowLine 620 E IIIArt.nr: 1180155
Snöslunga
10-15 m kastlängd
Beskrivning
Art.nr: 1180155Snöslunga i tvåstegsmodell, med 6 st. växlar framåt och 2 t. bakåt. Med vridbart utkaströr och värme i handtaget. Med kastlängd 10-15 meter.
Produkten har utgått
Beskrivning
Art.nr: 1180155Snöslunga i tvåstegsmodell, med 6 st. växlar framåt och 2 t. bakåt. Med vridbart utkaströr och värme i handtaget. Med kastlängd 10-15 meter.
Produktinformation
Al-Ko SnowLine 620 E III är en självgående snöslunga med elstart och 6 st. växlar framåt och 2 st. bakåt. Snowline är en tvåstegsmodell med drivrem som är förstärkt med Kevlar vilket ger en god hjälp med din snöskottning. Snöslungan har även inbyggd strålkastare i kontrollpanelen för bästa komfort vid snörensning.
- Värme i handtaget
- Stor bränsletank
- Vridbart utkaströr 190 grader
- Motorolja: SAE 5W-40 (evt. SAE 5W-30)
| Tekniska data | |
| Arbetsbredd | 62 cm |
|---|---|
| Kastlängd | 10 - 15 m |
| Inmatningshöjd | 51 cm |
| Motor | AL-KO 180 S / 230 V start system |
| Slagvolym / prestanda / v/min | 302 ccm / 6,2 kW / 3.600 |
| Växlar framåt / bakåt | 6 / 2 |
| Hastighet framåt / bakåt | 1,37 - 3,4 km/t / 1,2 - 1,63 km/t |
| Inställning / rotation av utkast | Vridbart utkaströr / 190 grader |
| Vikt netto / brutto | 90 kg / 95 kg |
Drifttyp Bensindriven
EAN 4003718047370
Tillverkare
Kontakta tillverkaren Kontakta oss för mer information

Pär Kihlander,
Relativt enkel montering om man tänker till lite. Inväntar snön men so far så är jag riktigt nöjd och man känner i maskinen att det är rejält😀
Lars Erik Söderlund,
Den funkar bra
Stig Karlsson,
Väl värd sitt pris och lättmonterad
Tommy Lindberg,
Fungerar bra, dock lite för lätt när det blir packad snö vill bara slira då.
Köp till snökedjor då blir framkomligheten acceptabel, hade en gammal Canadiana 10 hk tidigare med larvband den var suverän i framkomlighet men stor och tung.
per-olov nyberg,
Utmärkt service leverans information
