LEDVANCE T8 EM 15Art.nr: 4073522
LED-lysrör
G13
Beskrivning
Art.nr: 4073522LEDVANCE T8 EM VALUE är prisvärda LED-lysrör som ersätter traditionella T8-lysrör i existerande installationer för drift med konventionella drivdon eller nätspänning. Utseende och känsla som ett vanligt lysrör tack vare glashöljet och metalländar.
79 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Fler än 10 st i lager | Skickas inom 24 timmar!
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4073522LEDVANCE T8 EM VALUE är prisvärda LED-lysrör som ersätter traditionella T8-lysrör i existerande installationer för drift med konventionella drivdon eller nätspänning. Utseende och känsla som ett vanligt lysrör tack vare glashöljet och metalländar.
Produktinformation
LEDVANCE T8 EM VALUE är prisvärda LED-lysrör som ersätter traditionella T8-lysrör i existerande installationer för drift med konventionella drivdon eller nätspänning. Utseende och känsla som ett vanligt lysrör tack vare glashöljet och metalländar. Då röret är tillverkat helt i glas bibehåller det sin form genom hela livslängden. Instant-on ljus, lämpar sig därför utmärkt tillsammans med sensorteknologi och passar perfekt i korridorer, trapphus och industrier. Snabbt och enkelt byte utan omkoppling, tändare medföljer.
- Energibesparingar på upp till 69 % (jämfört med traditionella T8-lysrör)
- Snabbt, enkelt och säkert byte med- eller utan omkoppling
- Ingen böjning tack vare glasrör
- Klarar många till och frånslag
- Instant-on ljus, lämpar sig därför utmärkt tillsammans med sensorteknologi
- Även lämplig för användning vid låga temperaturer
- LED-ersättare för traditionella T8-lysrör med G13 sockel för drift med konventionella drivdon eller 230 V nätspänning
- Enkel- och tandemdrift på konventionella drivdon (≤0,9 m versioner)
- LED-lysrör i glas
- Lång livslängd upp till 50 000 tim.
- Homogen belysning
- Kvicksilverfri och RoHS-kompatibel
- Kapslingsklass: IP20
- Låg flimmer enligt EU 2019/2020 (SVM ≤ 0,4 / PstLM ≤ 1)
| Tekniska data | |
| Diameter | 26.7 mm |
|---|---|
| Effekt ljuskälla | 5.4 W |
| Effektfaktor | 0.9 |
| Energieffektivitetsklass (EU 2019/2015) | F |
| Fotobiologisk säkerhet (EN 62471) | RG0 |
| Färg | Vit |
| Färg hus/kapsling/stomme | Vit |
| Färgbeständighet (McAdam ellipse) | SDCM6 |
| Färgtemperatur | 3000 K |
| Färgtolkningsindex (CRI/Ra) | 80-89 |
| Genomsnittlig nominell livslängd | 50000 h |
| Kapslingsklass (IP) | IP20 |
| Lampbeteckning | T8 |
| Lampeffektivitet | 108 lm/W |
| Lampform | Rör, dubbla ändar |
| Ljusflöde | 585 lm |
| Ljusfärg (EN 12464-1) | Varmvit 3300 K |
| Lämplig för magnetisk ballast | Ja |
| Längd | 451 mm |
| Material ljuskälla | Glas |
| Med stöd för IFTTT | Ja |
| Min. antal tändningscykler | 200000 |
| Märkspänning | 220-240 V |
| Märkström | 25 mA |
| Nominellt ljusflöde (IEC 62612) | 585 lm |
| Sockel | G13 |
| Spänningstyp | AC |
| Strålningsvinkel | 190 ° |
| Typ av glas/kupa | Matt/Frostad |
| Viktad energiförbrukning under 1000 timmar | 6 kWh |
| REACH - Innehåller kandidatämnen | Bly |
| REACH Datum | 2024-06-01 |
| REACH Informationsplikt | Ja |
Energimärkning Ljuskälla - F
Ljusflöde 585 lm
Längd 451 mm
Färgtemperatur 3000 K
Diameter 26.7 mm
Brinntid 50000 h
Sockel G13
Effekt lampa 5.4 W
EAN 4099854434945
E-nummer 8289435
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
Energieffektivitetsklassen för ljuskällor baseras på ljusutbytet utgående från effekten från elnätet. Detta beräknas genom att det deklarerade användbara ljusflödet (uttryckt i lm) divideras med deklarerad effektförbrukning i påläge (uttryckt i W) och multipliceras med tillämplig faktor.
Faktorer - typ av ljuskälla:
Rundstrålande (NDLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,000
Rundstrålande (NDLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 0,926
Riktade (DLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,176
Riktade (DLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 1,089
Energimärkning F innebär att ljuskällan har ett användbart ljusflöde på 85-110 lm/W.
Läs det fullständiga produktinformationsdatabladetFaktorer - typ av ljuskälla:
Rundstrålande (NDLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,000
Rundstrålande (NDLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 0,926
Riktade (DLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,176
Riktade (DLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 1,089
Energimärkning F innebär att ljuskällan har ett användbart ljusflöde på 85-110 lm/W.


