Gratis frakt över 999 kr*

CST/Berger LM2Art.nr: CQ12340

CST/Berger
Kaklingslaser
Beskrivning
Art.nr: CQ12340
Kaklingslaser som projicerar två laserlinjer i 90°-vinkel i förhållande till varandra, fixerade på en robust aluminiumplatta. Kan fästas på vägg utan att skada tätskiktet med häftmassa.
Produkten har utgått
Beskrivning
Art.nr: CQ12340
Kaklingslaser som projicerar två laserlinjer i 90°-vinkel i förhållande till varandra, fixerade på en robust aluminiumplatta. Kan fästas på vägg utan att skada tätskiktet med häftmassa.

Produktinformation

LM2 Plattsättarlaser ger två laserlinjer mot det underlag som lasern läggs mot, vilka lyser i 90 graders vinkel i förhållande till varandra, fixerade på en robust aluminiumplatta. Med ett knapptryck får du automatiskt upp linjerna som på de bakomliggande väggarna då även projicerar två lodlinjer.

 

Idealisk för kakel och klinkersläggning, uppsättning av paneler, tapetsering, uppsättning av sladdar och belysning plus mycket mer! Instrumentet kan fästas på vägg utan att skada tätskiktet vid kakelsättning mm. Det medföljer specialanpassad häftmassa för detta.

 

Egenskaper

 

  • Projicerar en 90°-vinkel på golv och väggar
  • Projicerar vertikala laserlinjer
  • Vertikallinjeinställning med nivelleringsfötter och tillhörande rörlibeller
  • Mycket lättanvänd tack vare enknappsfunktion

 

 

Medföljande tillbehör

 

  • 2 st magnetiska måltavlor (1608M008NB)
  • 3 st AA-batterier
  • Tygväska
 

 

Tekniska data:
 
Laserdiod 635 Nm
Laserklass 2M
Arbetsintervall 10 m
Nivelleringsnoggrannhet ±0,3 mm/m
Självnivelleringsintervall
Manuell
Skyddsklass IP55
Strömmatning 3 x 1,5V AA-batterier
Driftstid
30 h
Vikt
0,5 kg
Mått (LxBxH)
250 x 140 x 55 mm

 

 

 

 

Laserfärg Röd

Låsfunktion Nej

EAN 3165140570411

Tillverkare 

Tillverkares postadress 

Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information

Rekommenderat